Dlaczego Virtual Studio Code to mój ulubiony edytor kodu

Dlaczego Virtual Studio Code to mój ulubiony edytor kodu

Od kiedy zacząłem korzystać z Visual Studio Code, stał się on moim ulubionym edytorem kodu. Poniżej moje małe przemyślenia dlaczego dla mnie warto się przesiąść z popularnych narzędzi od JetBrains, nie tylko ze względu na cenę.

Dlaczego VSCode jest moim ulubionym edytorem kodu

Jedną z głównych przyczyn, dla których VSCode stał się moim ulubionym edytorem kodu, jest jego wszechstronność. Narzędzie to obsługuje wiele języków programowania, co oznacza, że nie muszę korzystać z różnych edytorów do różnych projektów. Bez względu na to, czy piszę kod JavaScript czy SCSS, czy nawet Astro, VSCode zapewnia mi wszystkie funkcje, których potrzebuję. Dodatkowo, VSCode jest dostępny na różne platformy, w tym Windows, macOS i Linux, dzięki czemu mogę korzystać z niego niezależnie od używanego systemu operacyjnego.

Kolejnym powodem, dla którego uwielbiam VSCode, jest jego społeczność. Wydawane są regularne aktualizacje, które wprowadzają nowe funkcje i poprawki, a także dostępne są tysiące rozszerzeń, które można zainstalować, aby dostosować edytor do swoich potrzeb. Społeczność VSCode jest bardzo aktywna i dostępne są liczne materiały edukacyjne, tutorialowe i fora dyskusyjne, na których można znaleźć pomoc i wsparcie w razie potrzeby.

Szybkość

VSCode jest piekielnie szybki, nie obciąża zbytnio systemu (szczególnie istotne gdy nie mamy do dyspozycji dużej ilości pamięci RAM), uruchamia się równie szybko i sprawnie, każdy kto przesiądzie się z innego narzędzia na pewno to doceni i zauważy. 

Dostosowanie VSCode za pomocą rozszerzeń

Jednym z największych atutów VSCode jest możliwość dostosowania go do własnych preferencji za pomocą rozszerzeń. Istnieje ogromna biblioteka rozszerzeń dla różnych języków programowania i zastosowań. Niektóre z najpopularniejszych rozszerzeń to:

 • ESLint - narzędzie do statycznej analizy kodu JavaScript, które pomaga w utrzymaniu jednolitego stylu i zapobiega popełnianiu błędów.
 • GitLens - rozszerzenie integrujące system kontroli wersji Git z VSCode, umożliwiające wygodne przeglądanie historii zmian, porównywanie wersji i wiele innych funkcji.
 • Live Server - rozszerzenie, które umożliwia uruchamianie aplikacji internetowych na lokalnym serwerze i automatyczne odświeżanie przeglądarki podczas wprowadzania zmian w kodzie.
 • Copilot - opcjonalne, płatne rozszerzenie od Microsoft'u, warte każdych pieniędzy

Dzięki dostępności tylu rozszerzeń, możliwości dostosowania VSCode są praktycznie nieograniczone. Możemy dostosować edytor do naszych indywidualnych preferencji, a także zoptymalizować go pod kątem konkretnego projektu czy języka programowania. Zwykle jest tak gdy potrzebujesz wsparcia nowej składni, zapewne jest ona już wspierana za pomocą wtyczki.

Skróty klawiaturowe w VSCode

Skróty klawiaturowe to nieocenione narzędzie, które pozwala nam pracować szybciej i bardziej efektywnie. VSCode oferuje wiele skrótów, które umożliwiają nam wykonywanie różnych operacji bez użycia myszy. Oto kilka przykładów najbardziej przydatnych skrótów klawiaturowych w VSCode:

 • Ctrl + Shift + P - otwiera paletę poleceń, gdzie możemy wyszukiwać i uruchamiać różne funkcje edytora.
 • Ctrl + Shift + N - otwiera nowe okno edytora.
 • Ctrl + B - ukrywa lub pokazuje pasek boczny z drzewem plików.
 • Ctrl + D - zaznacza kolejne wystąpienie danego słowa w dokumencie.
 • Ctrl + / - zakomentowuje lub odkomentowuje zaznaczony blok kodu.

To tylko kilka przykładów skrótów klawiaturowych w VSCode. Warto zapoznać się z pełną listą dostępnych skrótów i nauczyć się ich, aby jeszcze bardziej zwiększyć swoją produktywność.

Debugowanie w VSCode

VSCode oferuje zaawansowane możliwości debugowania, które są niezwykle przydatne podczas rozwiązywania problemów w naszym kodzie. Możemy uruchamiać kod krok po kroku, ustawić punkty przerwania, sprawdzać wartości zmiennych i wiele więcej. Aby rozpocząć debugowanie w VSCode, musimy najpierw skonfigurować plik konfiguracyjny dla naszego projektu. Konfiguracja ta określa, jakie narzędzia i ustawienia debugowania są używane.

Po skonfigurowaniu debugowania, możemy uruchomić nasz program w trybie debugowania, a następnie korzystać z różnych funkcji debugera, takich jak obserwowanie wartości zmiennych, przechodzenie po instrukcjach, zatrzymywanie kodu na punktach przerwania itp. Debugowanie w VSCode jest intuicyjne i łatwe do zastosowania, co znacznie ułatwia proces rozwiązywania problemów w naszym kodzie.

Integracja z systemem Git w VSCode

VSCode ma wbudowaną integrację z systemem kontroli wersji Git, co pozwala nam na wygodne zarządzanie naszymi repozytoriami. Dzięki integracji z Git, możemy wykonywać operacje takie jak commitowanie, synchronizowanie, odchodzenie od zmian czy rozwiązywanie konfliktów bezpośrednio z edytora. Nie musimy korzystać z zewnętrznych narzędzi czy konsoli, aby zarządzać naszymi repozytoriami.

VSCode pokazuje nam różnice między wersjami plików, pozwala wygodnie porównywać zmiany, a także oferuje możliwość wyświetlania historii zmian i innych informacji związanych z repozytorium. Integracja z Git w VSCode sprawia, że ​​zarządzanie naszym kodem i współpraca zespołowa są znacznie bardziej efektywne.

Wskazówki i sztuczki dla VSCode

Na koniec chciałbym podzielić się kilkoma wskazówkami i sztuczkami, które mogą jeszcze bardziej ułatwić i usprawnić korzystanie z VSCode:

 • Używaj zakładek - jeśli pracujesz nad wieloma plikami jednocześnie, warto skorzystać z zakładek, które pozwalają na łatwe przełączanie się między otwartymi plikami.
 • Personalizuj motyw - VSCode oferuje wiele motywów, które można dostosować do swojego gustu. Wybierz motyw, który jest dla Ciebie najbardziej przyjemny dla oczu i dostosuj go do swoich preferencji.
 • Używaj skrótów klawiaturowych - jak wspominałem wcześniej, skróty klawiaturowe są niezwykle przydatne i mogą znacznie przyspieszyć naszą pracę. Naucz się najważniejszych skrótów i korzystaj z nich na co dzień.
 • Zapisuj konfiguracje - jeśli masz swoje ulubione ustawienia i rozszerzenia w VSCode, upewnij się, że zapisujesz swoje konfiguracje, aby móc je łatwo przywrócić w razie potrzeby.

Powyżej przedstawiłem, dlaczego VSCode jest moim ulubionym edytorem kodu ale jest to tylko moja subkietywna ocena. Oferuje on wiele funkcji i korzyści, które zwiększają naszą produktywność i ułatwiają pracę programistom. Możemy dostosować VSCode do swoich potrzeb za pomocą rozszerzeń, korzystać z skrótów klawiaturowych, debugować nasz kod, współpracować z innymi programistami i zarządzać naszymi repozytoriami Git. Mam nadzieję, że ten przewodnik pomoże Ci odkryć pełnię mocy VSCode i przyspieszy Twoją pracę jako programisty.

Creative Sight

© 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone

Nasze strony napędza atthost.pl

Naszą firmę napędzają Diety od brokuła

Naszą firmę rozlicza Ifirma.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli podczas kontaktu z nami (e-mail, telefon, formularz kontaktowy) podasz nam Twoje dane osobowe, będą one przetwarzane na zasadach określonych w Polityce prywatności